ΘΕΜΑ: Πρόσκληση προς τα μέλη του Περιφερειακού Συμβουλίου
για την εκλογή των μελών του Προεδρείου και των μελών της
Οικονομικής Επιτροπής
ΣΧΕΤ : 1.Αριθ.30875/46/8-8-2014 εγκύκλιος ΥΠΕΣ
2. Αριθ.90664/8364/26-8-2014 έγγραφό μας
Παρακαλείσθε όπως προσέλθετε στην αίθουσα συνεδριάσεων του
Ξενοδοχείου «ΕΡΜΗΣ» (Πλατεία Κανάρη – Ερμούπολη, Σύρος) στις
8.9.2014, ημέρα ευτέρα και ώρα 12:00 το μεσημέρι ώστε να διεξαχθεί
η προβλεπόμενη εκλογή των μελών του Προεδρείου του Περιφερειακού
Συμβουλίου και των μελών της Οικονομικής Επιτροπής σύμφωνα με τα
άρθρα 165 και 175 του Ν.3852/2010 και το άρθρο 3 παρ. 1 του
Κανονισμού Λειτουργίας Περιφερειακού Συμβουλίου Νοτίου Αιγαίου
(ΦΕΚ 2548/τ.Β/ 19-9-2012).
Με το (2) σχετικό έγγραφό μας , το οποίο συνυπογράφεται από τους
αρχηγούς όλων των παρατάξεων που εκπροσωπούνται στο νέο
Περιφερειακό Συμβούλιο, ενημερώνεται ο Γενικός Γραμματέας της
Αποκεντρωμένης ,ιοίκησης Αιγαίου και το Υπουργείο Εσωτερικών για
την ημερομηνία της πρώτης συνεδρίασης, η οποία δεν μπορεί να
πραγματοποιηθεί την πρώτη Κυριακή του Σεπτεμβρίου της έναρξης της
περιφερειακής περιόδου, λόγω έλλειψης συγκοινωνιακών μέσων.
Η συγκεκριμένη δυνατότητα προβλέπεται και από την παρ.1 του
άρθρου 3 του κανονισμού λειτουργίας του Περιφερειακού Συμβουλίου
ΠΡΟΣ: Τα μέλη του
Περιφερειακού Συμβουλίου
Νοτίου Αιγαίου
(όπως ο πίνακας αποδεκτών)
ΚΟΙΝ : 1. Περιφερειάρχη Νοτίου Αιγαίου
κ. Χατζημάρκο Γεώργιο
2. Αντιπεριφερειάρχη Κυκλάδων
κ. Λεονταρίτη Γεώργιο
3. Αντιπεριφερειάρχη ωδ/σου
κ. Κόκκινο Χαράλαμπο
(ΦΕΚ 2548/τ.Β/2012) : «Αν είναι ανέφικτη η σύγκλιση του Π.Σ. για την
εκλογή του Προεδρείου λόγω ανωτέρας βίας (συγκοινωνιακών ή άλλων
αντικειμενικών δυσχερειών) η συνεδρίαση ορίζεται την αμέσως επόμενη της
πρώτης Κυριακής εργάσιμη ημέρα που είναι δυνατή η σύγκλιση».
Ο Προεδρεύων Σύμβουλος
Θωμάς Σωτρίλλης
ΠΙΝΑΚΑΣ ΑΠΟΕΚΤ!Ν :
(με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο)
1.κ.ΛΟΤΣΑΡΗ ,ημήτριο – Π.Ε. Άνδρου
2.κ.ΛΕΙΒΑ,ΑΡΟΥ Θεώνη – Π.Ε. Θήρας
3.κ.ΘΕΜΕΛΑΡΟ Ιωάννη-Ανδρέα – Π.Ε. Καλύμνου
4.κ.ΜΗΝΑΤΣΗ Ιωάννη - Π.Ε. Καρπάθου
5.κ.ΒΙΤΑΛΗ Παναγιώτη – Π.Ε. Κέας-Κύθνου
6.κ.ΧΑΛΚΙ,ΙΟ Γεώργιο – Π.Ε. Κω
7.κ.ΤΣΑΚΙΡΗ Νικόλαο – Π.Ε. Κω
8.κα.ΝΑΚΗ Ευριδίκη (Φρύντη) – Π.Ε. Κω
9.κ.ΧΑΜΑΤΖΟΓΛΟΥ ,ημήτριο – Π.Ε. Κω
10.κ.ΒΕΝΑΚΗ Νικόλαο – Π.Ε. Μήλου
11.κ.ΝΠΡΙΓΓΟ Στυλιανό – Π.Ε. Μυκόνου